B12 Vitamini Yan Etkileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

B12 Vitamini Yan Etkileri Nelerdir?

B12 vitamini yan etkileri, kullandığımız diğer ilaçlar gibi içerisinde bulunan maddelerden dolayı var. Bunların ne olduğunu bilmek, bilinçli ilaç kullanmaya özen gösteren kişilerin en doğal hakkıdır. B12 vitamini, suda çözülen bir vitamindir. Bu tarz suda çözülebilen vitaminlerin vücutta kalan kısımları idrar ile dışarı atılır. B12 vitamini metabolizmamız için oldukça gerekli bir vitamindir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, aynı zamanda sigara tüketiminden kaynaklanan olumsuz durumlarla da savaşır. B12 vitamini, genellikle et, deniz ürünleri, peynir, yoğurt, yumurta ve sakatatlarda bulunmaktadır. B12 vitamini, genellikle hayvansal gıdalardan alındığı gibi bitkisel olan gıdalarda da bulunmaktadır. Ancak hayvansal gıdalar vücut tarafından daha çabuk emilmektedir. Bu durum vejetaryen olan kişilerin B12 eksikliğinden kaynaklı hastalıklara karşı daha dikkatli olmalarını gerektiriyor. B12 vitamini eksikliğinin sebep olacağı hastalıklar genelde hayatımızı etkileyecek önemli hastalıklardır. Bu hastalıklar: kanser, lösemi, astım hastalığı, anemi, artrit ve kronik yorgunluk gibi hastalıklar söylenebilir. B12 vitaminin saydığımız gibi birçok faydalarının olduğu gibi yan etkileri de vardır. Bu yan etkiler genellikle tüm vitaminin kullanımında bulunmaktadır.

B12 vitaminin yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz
 • Vücutta kızarıklık,
 • Kaşıntı,
 • Döküntüler,
 • Yüzde şişme,
 • Hırıltı eşliğinde nefes alıp verirken zorlanma,
 • Ciltte kabarıklık,
 • İshal,
 • Bulantı,
 • Karın ağrısı,
 • Hazımsızlık,
 • Anormal idrar kokusu gibi kişiye göre değişebilen yan etkilerdir.
Sağlığımız açısından B 12 vitamini önemlidir. Bu vitaminin içinde bulunduğu besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. B12 vitamini eksikliği sadece doktorların testler sonucu anlayabileceği bir sorundur. Bunun için doktorun tavsiye edeceği şekilde kullanmak en mantıklısı olabilir.

B12 Vitamini Yan Etkileri Yorumları

soru

dilek

11 Mayıs 2017 Perşembe

Kullandım cok memnun kaldım

Cevap yaz
soru

ismet

17 Kasım 2017 Cuma

içimde bir yanma issediyorum beylim bolalık halsis issediyorum ne yapmam gerek

Cevap yaz
cevap

User

10 Ağustos 2018 Cuma

İsmet Bey merhaba, içinizde hissettiğiniz bunalım ve yanma bazen tüketilen besinlerden kaynaklanıyorda olabilir. Bu özellikle yemekten sonra başlıyorsa, mutlaka sindirime yardımcı olacak içecekler tüketin. Anack sindirimin haricinde rahatsızlık hissediyorsanız bol bol stresten uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Ancak uzun süredir bu sorunu yaşıyorsanız kan testleri ve diğer işlemler için doktora gidebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

B12 Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

B12 Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

Güncel

B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 Vitamini Kilo Aldırırmı

B12 Vitamini Kilo Aldırırmı

B12 Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

B12 Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

B12 Vitamini Yüksekliği Nedenleri

B12 Vitamini Yüksekliği Nedenleri